Šta je hijaluronska kislelina?
Hijaluronska kiselina, hijaluron ili skraćeno HA je supstanca koja je sastavni deo našeg organizma. Po hemijskoj strukturi ona je složeni šećer - polisaharid i njeno prisustvo je ustanovljeno kod svih živih organizama, a najviše je ima u koži, strukturama oka i zglobovima. Jedna odrasla osoba u svom telu ima oko 15 grama hijalurona od čega je jedna trećina upravo u koži.
Hijaluronska kiselina je hidrofilna supstanca koja veoma moćno za sebe vezuje i zadržava molekule vode u koži, tako da samo jedan lanac može vezati i do 500 molekula vode. Na ovaj način obezbeđuje se vlažnost, odnosno hidratacija kože. Hijaluronska kiselina u koži deluje kao sunđer koji upija vodu, povećava zapreminu i daje volumen.
Mlada koža sadrži visok nivo hijaluronske kiseline. Starenje usporava sintezu ove supstance, a negativni faktori iz životne sredine poput prekomernog izlaganja suncu, i raznim vrstama zagađenja podstiču opadanje nivoa hijaluronske kiseline. Koža na taj način postaje suvlja, tanja, gubi elastičnost i postaje sklona boranju.
Ideja da se aplikuje supstanca koja se već prirodno nalazi u koži sa ovako moćnim karakteristikama napravila je revoluciju u estetskoj medicini i kozmetologiji. Danas ne postoji renomirani proizvođač kozmetičkih preparata koji u svojoj ponudi nema kremu na bazi biotehnološke hijaluronske kiseline čijim se nanošenjem dodatno hidrira koža. Međutim, efekti krema su limitirani. Veličina molekula hijaluronske kiseline onemogućava njeno dublje prodriranje u kožu, pa je hidratacija limitirana na gornje slojeve kože. Sa druge strane, imajući u vidu da se radi o biotehnološkoj hijaluronskoj kiselini njena postojanost je od nekoliko sati do najviše nekoliko dana nakon nanošenja na kožu.
Šta su dermalni fileri?
Dermalni fileri su preparati različitog porekla, hemijskog sastava i dužine trajanja, koji se u estetskoj medicini koriste da koriguju bore kao i različite nepravilnosti i asimetričnosti najčešće na licu. Najviše je u upotrebi hijaluronska kiselina, filer prirodnog porekla supstituisan na bakterijama koji spada u razgradive filere. Prednost razgradivih u odnosu na nerazgradive filere je u njihovoj većoj bezbednosti za pacijenta.
HIJALURONSKI FILERI (eng. Hyaluronic Acid Fillers)
Hijaluronski fileri su dermalni fileri prirodnog porekla čiji je osnovni sastojak hijaluronska kiselina, koja je stabilno umrežena, odnosno “kroslinkovana”. Tako umreženi molekuli hijaluronske kiseline se postepeno razgrađuju pa ona ostaje u koži od šest pa čak i do 24 meseca nakon aplikacije. Sa ukrštanjem molekula dobija se i različita gustina gela koji se ubrizgava što je važno za regiju odnosno problem koji se tretira.
U našem centru koristimo isključivo filere renomiranih proizvođača koji su registrovani u Srbiji. Među najbolje registrovane hijaluronske filere spadaju Juvederm (brend americkog proizvodjaca Allergan), Restylane (brend švedske kompanije Q-Med), Princess (brend austrijske kompanije Croma-Pharma GmbH), Teosyal (brend švajcarske kompanije Teoxane Laboratories), Neauvia (brend švajcarske kompanije Matexlab) i Revanesse (brend kanadske kompanije Prollenium Medical Technologies Inc.).
Fileri su se prvobitno koristili samo za punjenje većih i dubljih bora na licu. Danas se koristi kao sredstvo za održavanje mladolikog izgleda kože, zatim za nehirurški lifting lica, ali i kao sredstvo za reoblikovanje kontura lica.
- popunjavanje nazolabijalnih i marionetskih bora,
- zatezanje viličnih linija i menjanje oblika brade i vilice,
- povećavanje i oblikovanje jagodica i obraza,
- popunjavanje bora na čelu i između obrva,
- smanjenje bora oko očiju,
- podizanje obrva,
-
zatezanje regije slepoočnice.
Rezultati primene hijaluronskih filera su odmah vidljivi, a dugotrajnost zavisi od mesta koje se tretira, tehnike ubrizgavanja i tipa kože. Tako na primer fileri u usnama traju nešto kraće (tipično od šest do dvanaest meseci), a u jagodicama najduže (od osamnaest do dvadeset četiri meseca). Razlog je to sto su fileri u usnama površniji i izloženiji zagrevanju i mimici lica.