PRP terapija (eng. Platelet-Rich Plasma Therapy) - Procedura regenerativne medicine
Terapija plazmom bogatom trombocitima - PRP se primenjuje od 1970. u mnogim granama medicine. Trenutno postoje brojna klinička istraživanja koja su pružila značajne dokaze o pozitivnim efektima i efikasnosti PRP terapije u lečenju stanja u ginekologiji, neurohirurgiji, neurologiji, dermatologiji, estskoj medicini, ortopediji, sportskoj medicini u okviru nove grane medicine - regenerativne medicine.
Poznato je da ovaj relativno novi tretman podstiče regeneraciju mekog tkiva i zarastanje bez ikakvog rizika od alergijskih i imunoloških reakcija. Trombociti sintetišu i oslobađaju više od 1100 biološki aktivnih proteina.
U estetskoj medicini i dermatologiji trombocitni faktori imaju značaj u modulaciji ćelijske proliferacije, remodelovanju tkiva stvaranjem novog kolagena, elastina i novih krvnih sudova.
PRP terapija podrazumeva ubrizgavanje koncentrovanih trombocita, autolognih faktora rasta i sekretornih proteina u područje lečenja.
PRP koncentrat se pravi iz pacijentove krvi.
Krv se centrifugira, razdvaja se na plazmu siromašnu trombocitima (PPP - gornji sloj), trombocite i bela krvna zrnca (PRP- paučinastii sloj ili srednji sloj) i crvena krvna zrnca (donji sloj). Normalan broj trombocita u perifernoj krvi je u proseku 200000/ul. Da bi PRP terapija imala efekta cenrtifugiranjem moramo postići 5 do 7 put veću koncentraciju trombocita u srednjem sloju od osnovne vrednosti. Pored koncentracije važno je primeniti i dovoljnu količinu supstrata. U zavisnosti od onoga što se tretira neophodno je uzeti izmedju 50 i 70 ml pacijentove krvi da bismo izdvojili dovoljno koncentrovane plazme za najveći broj indikacija. To bi znacilo da za rejuvenaciju lica moramo uzeti od 8-12 epruveta, a za androgenetsku alopeciju od 6 -10 epruveta krvi.
Faktori koji mogu uticati na efikasnost PRP terapije su zdravlje pacijenta, etiologija promene koja se tretira, da li je promena/povreda akutna ili hronična.
Tearpijski protokol obično traje oko jedan sat i podrazumeva
- uzimanje krvi
- centrifugiranje krvi i separaciju plazme bogate trombocitima (PRP) i plazme siromašne trombocitima (PPP)
- lokalnu anesteziju
- mikronidling pripremu
- injektovanje PRP supstrata u odgovarajući sloj kože
- površno aplikovanje PPP supstrata
Nakon postupka, nekoliko dana na tretiranom mestu može postojati bolna osetljivost i sitni hematomi. Potrebno je 4 nedelje da primenjena terapija stupi u punu snagu i 4 meseca da se postigne krajnji rezultat. Većina pacijenata može učestvovati u svojim svakodnevnim aktivnostima odmah nakon zahvata. Pacijentima se savetuju da smanje fizičke aktivnosti tokom najmanje 24h-72h nakon procedure, kako bi se izbegla mogućnost superinfekcije.
Zbog svoje sigurnosti, već duži niz godina, PRP je najpopularniji tretman u SkinCare Lunior centru. Pored primene PRP-ja u podmlađivanju lica, vrata i dekoltea, doktori u našoj ordnaciji se mogu pohvaliti višegodišnjim kliničkim iskustvom u lečenju akutnih i hroničnih dermatoloških stanja kao sto su androgenetska alopecija, alopecija areata, ožiljci od akni, lichen sclerosus et atrophicus, lichen planopilaris, opkotine I i II stepena itd. koristeći PRP tretman.
Više o PRP tretmanu možete saznati na besplatnim konsultacijama.